شما اینجا هستید

آموزش نصب XAMPP در ویندوز و کار کردن با آن

امروز می خواهیم بسته ی XAMPP را بر روی رایانه ی خود نصب کنیم تا بتوانیم بدین وسیله بدون هیچ گونه دردسر و تنظیم خاصی فایل های PHP را اجرا کنیم و بانک های اطلاعاتی را درست کنیم.

خوب، به داخل CD یا فایل زیپ XAMPP وارد شوید. سپس فایل فشرده ی xampp-win32-1.6.1 را باز نمائید. این نسخه مخصوص سیستم عامل ویندوز و نگارش 32 بیتی آن می باشد. سپس آن را در محل درایو C رایانه ی خود Unzip کنید تا فایل های آن از حالت فشرده خارج شود (مقصد فایل نهایی را در هنگام Unzip کردن \:C انتخاب کنید).

برای این کار می تونید از خود ویندوز یا برنامه هایی مثل winrar یا winzip استفاده کنید اما یادتون باشه حتما در داخل درایو C

ابتدا فایل setup_xampp را اجرا نمایید. یک صفحه ی تحت داس ظاهر می شود و مراحل نصب را به طور اتوماتیک اجرا می کند و در انتها می نویسد که برای ادامه ی کار یک دکمه را فشار دهید. در این هنگام با فشردن یک کلید بر روی صفحه کلید پنجره بسته می شود.

(ممکن است که پیغام هایی را در حین نصب و یا بعد از آن مشاهده کنید. با مشاهده ی این پیغام ها بر روی گزینه ی Unblock کلیک کنید).

بعد از این کار XAMPP به طور کاملاً ساده نصب شده است.

برای اجرای برنامه در هر بار روشن کردن رایانه بایستی از داخل همین پوشه فایل xampp_start را اجرا نمایید. بعد از اجرا یک صفحه داس مانند ظاهر می شود و برنامه را اجرا می کند، توجه داشته باشید که برای فعال بودن سرویس نباید این پنجره را ببندید و همیشه بایستی این پنجره باز بماند، به عبارت دیگر بستن این پنجره مساوی با خاموش کردن برنامه خواهد بود.

برای مشاهده این که برنامه ی شما درست اجرا می شود یا خیر، می تواند یک مرورگر وب مانند اینترنت اکسپلورر یا فایر فاکس باز کنید و آدرس زیر را در آدرس بار تایپ کنید:

http://localhost

پس از این که وارد این آدرس شدید بایستی صفحه ای مطابق شکل زیر باز شود (البته در اولین بار استفاده یک صفحه باز می شود و از شما زبان مورد استفاده را می پرسد)

زمپ دروپال

خوب، تا الآن مراحل نصب و راه اندازی سرویس XAMPP را یاد گرفتید

(یک نکته ی جالب : تا قبل از این که بسته ی XAMPP ارائه شود، شما بایستی برنامه ی PHP و بانک اطلاعاتی MySQL و وب سرور Apache را جداگانه نصب می کردید و بعد جدا جدا تنظیم می کردید تا با هم ارتباط برقرار کنند. این امر ممکن بود که چند روزی طول بکشد و در صورت نداشتن دانش فنی مناسب ممکن بود اصلاً موفق به انجام این کار نمی شدید. البته این قضیه مربوط به چند قرن پیش نیست، بلکه مربوط به همین چند سال پیش است. پس قدر این بسته را بدانید که چه قدر کار را برای شما آسان کرده است)

خوب، الآن از خود می پرسید که دروپال چگونه نصب می شود . برای این کار هم ما از همین بسته ی XAMPP استفاده می کنیم که مانند یک سرور local یا همان محلی عمل می کند (با نصب این بسته در حقیقت شما رایانه ی خود را تبدیل به یک وب سرور نموده اید).

برای نصب و اجرای دروپال باید اول یک دیتابیس جدید بسازید برای اینکار به آدرسhttp://localhost/phpmyadmin برید و یک نام وارد کنید و دیتابیس جدید رو برای دروپال بسازید. اسم و اطلاعاتی که دادین در زمان نصب دروپال ازتون سوال می شود.

بعد از دانلود دروپال و از حالت زیپ فشرده خارج کردن آن را به درون پوشه ی htdocs که در داخل همان پوشه ی xampp درایو C رایانه تان قرار دارد منتقل کنید.

سپس برای اجرای نصب دروپال بایستی آدرس فایلی را که در داخل پوشه ی htdocs گذاشته اید، پس از /localhost در داخل مرورگر خود تایپ کنید. مثلاً اگر پوشه ای با اسم drupal مستقیماً در داخل پوشه ی htdocs گذاشته اید بایستی آدرس localhost/drupal را در مرورگر خود تایپ کنید و سپس مراحل انجام نصب را جلو بروید .