شما اینجا هستید

معرفی ماژول Calendar و Date

برای بسیاری از کاربران این نکته که ماژول Date فیلد هایی از نوع تاریخ به گونه فیلد های دروپال اضافه می کند، اهمیت چندانی ندارد. آنها فقط انتظار دارند یک تقویم یا لیستی از وقایع پیش رو در اختیار داشته باشند. در این بخش با عملکرد کامل ماژول های تقویم و Date آشنا می شوید.
در ماژول تقویم یک تقویم وقایع محور که به نمایش وقایع می پردازد وجود دارد که از طریق منوی اضافه کردن محتوا (node/add) قابل دسترسی می باشد.
طبق تصویر زیر به راحتی می توان با استفاده از تقویم های پاپ آپ ماژول Date ، داده های تاریخ جدیدی ایجاد کرد. معمولا هر کدام از این وقایع برای شروع و پایان از ساعت و روز استفاده می کنند.

افزودن تاریخ جدید به دروپال

شروع کار با ماژول های calendar و Date
طبق جداول زیر ماژول Date را دانلود، نصب و فعال کنید. همین عملیات را برای ماژول تقویم با استفاده از جدول دوم انجام دهید.

جدول افزونه date

جدول افزونه calendar

پیکربندی تنظیمات تاریخ و زمان
برای تغییر تنظیمات تاریخ و زمان دروپال طبق تصویر زیر به بخش مدیریت » پیکربندی سایت » تاریخ و زمان (admin/config/regional/date-time) مراجعه کنید. این تنظیمات بخشی از ماژول Date نیستند، اما مورد استفاده این ماژول قرار می گیرند. قبل از استفاده از ماژول Date احتمالا شما برای یادداشت کردن وقایع در زمان های مختلف از بخش های متنی استفاده کردید که این ماژول کار شما را بسیار راحت می کند.

تنظیم سیستم تاریخ دروپال

حالا بخش هایی مخصوص این کار در اختیار خواهید داشت. یکی از مهم ترین قسمت های تنظیمات در تصویر بالا به نمایش در آمده است: روز اول هفته. (بهتر است از همین حالا با مشورت و بحث و بررسی روز اول هفته را مشخص کنید: شنبه، یکشنبه یا دوشنبه؟)
همان طور که در تصویر زیر مشخص است تنظیمات گونه های مختلف فرمت های تاریخ در جای جای دروپال مورد استفاده قرار می گیرند.
شما می توانید بخشی جدید به کمک ماژول Date بسازید و با تغییر این گونه ها، ساختار مخصوص خود را ایجاد کنید.

ساختار جدید تاریخ دروپال

استفاده از wizard ماژل Date
پس از نصب ماژول های تقویم و Date گام بعدی شما مراجعه به بخش مدیریت » پیکربندی » API تاریخ (admin/config/date/tools) برای استفاده از Wizard که در تصویر زیر مشاهده میکنید ، است. بدین ترتیب می توانید یک گونه محتوای جدید ایجاد کرده آن را به تقویم خود لینک کنید.

نصب و پیکربندی API تاریخ دروپال

پس از شروع Wizard شما باید یک گونه محتوای جدید بسازید و تقویمی که بتوانید این گونه جدید را به آن لینک کنید. گام اول در تصویر زیر کاملا مشخص است: شخصی سازی!

ایجاد نوع محتوای تاریخ جدید

نام پیش فرض این بخش، date است و لیبل پیش فرض آن، تاریخ. در قسمت توضیحات گونه محتوای آن نیز نوشته شده: یک گونه محتوای date که به یک تقویم Views لینک شده است. البته برخی از اجزای پیش فرض ممکن است کمی گمراه کننده باشند و شاید بهتر باشد آنها را تغییر دهید ، اما همیشه یادتان باشد که اجزای تقویم به وقایع اشاره دارند. یک date فقط یاد آوری در نقطه معینی از زمان است. وقایعی که شما به تقویم اضافه می کنید معمولا قسمتی به نام توضیحات دارند چون هرگره ای می تواند از یک متن برخوردار باشد، هر چند ممکن است بخشی به تقویم اضافه کرده و وقایع را در آن قرار دهید. همچنین می توان تنظیمات دسته بندی سایت را در مورد این وقایع نیز اعمال کرد و برای این گونه محتوای جدید از دسته بندی های خاصی استفاده کرد.