شما اینجا هستید

حفاظت از سیستم در برابر مزاحمان اینترنتی

حتما در سایت خود با مهمانان ناخوانده ای مواجه خواهید شد که ممکن است مشکلاتی برای شما به وجود آورند؛ مگر اینکه از یک فایروال در شبکه خصوصی استفاده کنید که به ندرت در سایت های آنلاین این اتفاق رخ می دهد. اگر قسمت log را مرور کنید با مواردی مواجه می شوید که افراد سعی داشتند با استفاده از روبات ها وارد سایت شما شوند، این موارد معمولا در لیست کاربرها ذکر می شود. همچنین مواردی که یک کاربر مدتی (یک ماه یا یک سال) قبل در سایت عضو شده و هرگز بازنگشته است. شاید در نگاه اول این نکته کاملا طبیعی و معمولی به نظر برسد اما نیست. چون ممکن است این کاربر یک برنامه خرابکارانه اینترنتی باشد و با عضویت در سایت و دسترسی به بخش های مختلف سایت در قسمت های مختلف عضو شده برای سایر کاربران پیام ارسال کند. این اتفاق ممکن است علامت حضور یک بد افزار یا تنها یک حرکت احمقانه باشد. شاید هم هردو نشان دهنده تحرکات مشکوک یک برنامه بدافزاری که در آینده نزدیک به سایت شما حمله خواهد کرد.
ممکن است شما بخواهید از نرم افزاری چون CAPTCHA این مشکل را رفع کنید. این نرم افزار تفاوت بین انسان و روبات های اینترنتی را تشخیص می دهد و برای حفاظت از سایت ها مورد استفاده قرار میگیرد. البته ماژول های دیگری هم در دسترس هستند که عملکرد مشابهی دارند اما ما کپچا که معروف ترین و بهترین این ماژول ها است را معرفی می کنیم.
برای استفاده از کپچا ابتدا باید آن را طبق جدول زیر دانلود، نصب و فعال کنید. (reCaptcha یک سرویس پر قدرت از کپچاست که می توانید در کنار کپچا از آن استفاده کنید.)

جدول نصب کپچا دروپال

البته کپچا نسخه های فراوانی دارد و همه آنها بر پایه طرح مساله ای طراحی شده اند که توسط انسان قابل حل باشد ولی توسط یک روبات قابل انجام نباشد! مثل ارائه یک جمله و سوال در مورد اینکه کلمه سوم آن کدام است یا ارائه یک متن به هم ریخته از حروف در هم ریخته و تشخیص آن توسط کاربر . اینجا باید گفت که یک روبات حداقل تاکنون نمی تواند متنی که با نقاشی حروف نوشته شده را بخواند.
در تصویر زیر می توانید نمونه هایی از گونه های مختلف کپچا را مشاهده کنید. نمونه هایی که با نام (recaptcha) در تصویر زیر قابل مشاهده هستند ، یکی از پر کاربرد ترین نمونه های کپچاست. شاید دلیل این استقبال سرعت بالا یا کارآیی بالای آن باشد اما برخی وب مستر ها از آن به دلایل ساده تر بودن استفاده می کنند.

منوی انتخاب کپچا دروپال

نحوه کار reCaptcha و کاربرد آن
همان طور که در بالا مشخص است این ابزار دو کلمه را به شکل کج و نامنظم به نمایش در می آورد. برای اثبات اینکه انسان هستید و یک bot اینترنتی نیستید ، باید متن را خوانده و در مکان مشخص شده تایپ کنید. اگر در خواندن متن هم مشکل داشتید می توانید از سیستم بخواهید متنی دیگر به شما ارائه دهد (معمولا در reCaptcha می توانید از شنیدن فایل صوتی و راهنمای دیگر آن نیز استفاده کنید).
این ابزار یکی از خدمات وبی است و کلمات از طریق سرور به صفحه ارسال می شوند. البته از نگاه reCaptcha تنها لغت اول برای تست است و لغت دوم تنها نتیجه اسکن یک تصویر است و نرم افزار تشخیص نوری کاراکتر (OCR) مثل اسکن متون قدیمی کامل و بی نقص نیست. بنابراین معمولا لغت دوم توسط سیستم شناسایی نمی شود پس اگر شما لغت اول که شناسایی شده را به درستی تایپ کرده وارد کنید، می توانید از این تست عبور کنید.
شما باید کد مربوطه را از سایت reCaptcha دانلود کنید تا بتوانید از ماژول آن استفاده کنید. این کد را می توان از آدرس https://www.google.com/recaptcha/intro/index.html در یک فایل فشرده یا آرشیو دانلود کرد. سپس می توانید پوشه مربوط به ابزار را با استفاده از کد در پوشه ماژول reCaptcha نصب کنید.
فایل های نامبرده در sites/all/modules/recaptcha جای می گیرند. شما با جستجوی فایل recaptchlib.php در این پوشه می توانید از تکمیل پروسه دانلود و نصب مطمئن شوید. این فایل در مسیر sites/all/modules/recaptcha/recaptcha/recaptchalib.php قرار میگیرد. حالا می توانید به بخش مدیریت » پیکربندی » کپچا (admin/config/people/captcha) مراجعه کنید. شما از تمام گونه های آن می توانید در سایت خود استفاده کنید و می توانید طبق تصویر زیر گزینه دلخواه خود را انتخاب کنید.

فرم انتخاب کپچا دروپال

اگر reCaptcha را دانلود و نصب کرده اید اما نمی توانید آن را ببینید، مطمئن شوید آن را فعال کرده و مجوز های لازم برای دسترسی به کپچا و reCaptcha تنظیم شده است. به بخش (admin/config/people/captcha) مراجعه کنید و روی کلید reCaptcha کلیک کنید. در این قسمت می توانید کلید های عمومی و شخصی که از https://www.google.com/recaptcha/admin#list دریافت کرده اید را وارد کنید.