شما اینجا هستید

قالب های دروپال

مقدمه
قالب ها ، نما و حس هر سایت دروپالی به شمار می آیند. یکی از اصول پایه ای طراحی هر سیستم مدیریت محتوا مثل دروپال، جداکردن مراحل تهیه محتوا از مراحل ارائه آن به مخاطب است. دروپال مثل بخش ماژول ها، در بخش قالب ها نیز تنوع فراوانی ایجاد کرده و شرکت ها و افراد نیز قالب های مشارکتی خود را به این مجموعه افزوده اند. تمام این امکانات از کد نویسی متن باز استفاده می کنند و قابل تغییر هستند. در مورد ماژول ها بهتر است به تغییر کد فکر نکنیم تا بتوانیم از بروزرسانی ها و امکانات جدید آنها برخوردار باشیم ، اما در مورد قالب های دروپالی شما می توانید به راحتی کد را تغییر دهید. برخی قالب ها طوری طراحی شده اند که بتوان به راحتی و به شیوه های مختلف آنها را تغییر داد یا برای آنها زیر مجموعه اضافه نمود.
در این بخش آموزشی شما با نحوه انتخاب، دانلود و نصب قالب ها آشنا می شوید. همچنین می آموزید چگونه از ابزار های شخصی سازی دروپال استفاده کنید.

مسیر قرار گرفتن قالب
برای بسیاری از کاربران و سازمان ها بحث در مورد طراحی یک وب سایت ، استفاده از نمای ظاهری متناسب با فعالیت وب سایت می باشد. اینجا با هم لیستی از ویژگی های مهم یک وب سایت را مرور می کنیم که انتخاب قالب سایت به این نکات وابسته است.
به طور مثال برای ایجاد یک وب سایت جدید طرفدار محیط زیست به این امکانات احتیاج داریم:
امکان به روزرسانی ظاهر توسط کاربر
موجودیت گرا بودن نمایش
استفاده از رنگ سبز به عنوان رنگ قالب سایت
دارای شخصیت حقوقی
امکان درج مقالات به همراه شش عکس برای هر کدام.
امکان نمایش لیست مقالات بهمراه فضای کافی برای توضیحات (20 سطر) با رنگ مورد علاقه مدیر سایت
و...

مهم نیست شما یک طراح سایت هستید یا یک مشاور، یک شخص حقیقی یا هر شخص دست اندر کار در فرآیند ایجاد یک وب سایت، می توانید این لیست را تکمیل تر کنید. البته باید به خاطر داشته باشید که این لیست هیچ ارتباطی به محتوای سایت ندارد و تنها به ارائه آن مربوط نمی شود. نکته مهم این است که بیاموزید قالب ها چگونه می توانند نمای سایت دروپالی شما را تغییر دهند. در این بخش آموزش با این کارکرد و ساختار آشنا خواهید شد. سپس می توانید در بازه های زمانی مختلف آن را تغییر داده بیشتر شخصی کنید؛ تا جایی که وقت و هزینه شما اجازه می دهد.
به هرحال قبل از هر چیز باید بدانید در حال ایجاد چه نوع سایتی هستید و پس از آن با افزودن محتوای سایت و قسمت های مختلف می توانید تغییرات لازم را اعمال کنید. شما میتوانید حتی رنگ قالب سایت رو عوض کنید. سپس می توانید لیستی جدید از امکانات سایت تهیه کنید که نتیجه آزمون و خطاها و تجربیات شماست.

شما می توانید در طول زمان استفاده از سایت با استفاده از قالب های دروپالی یا قالب های مشارکتی قابل دانلود ، قالب سایت خود را تغییر دهید. بدین ترتیب می توانید به ارزیابی بهینه ای از قالب های مختلف دروپالی دست یابید. در طول زمان ممکن است با نیازهای جدید سایت مثل تغییر ظاهری صفحه ها مواجه شده و قالب سایت خود را تغییر داده یا برای هر یک از صفحات سایت آنها را شخصی تر کنید.