شما اینجا هستید

مفهوم سرور و کاربر

قبل از آشنایی با زبان برنامه نویسی لازم است که مفهوم سرور و کاربر را درک کنید. در این بخش از مقالات آموزشی ، برای شما به طور خلاصه هر یک از این اصطلاحات را شرح می دهیم.

به طور ساده مفهوم کلاینت ، سرور یا کاربر و سرور وقتی پیدا می شود که در یک تعامل دو طرفه یکی سرویس بدهد و دیگری سرویس بگیرد.

مثلا وقتی شما قصد خرید از فروشگاهی را دارید ، در این تعامل که تقاضای خرید دارد مشتری هستید و فروشنده فروشگاه سرویس دهنده شما خواهد بود. در دنیای کامپیوتری به سیستمی که سرویس ارائه می کند سرویس دهنده یا Server و به سیستم یا سیستم هایی که سرویس می گیرند کاربر یا Client می گویند. سرور ها کامپیوتر هایی مشابه سیستم های خودمان هستند با این تفاوت که از قطعات قوی تری تشکیل شده اند که موجب افزایش سرعت آنها و سرویس دهندگی به کلاینت های بیشتری می شود.

دلیل بیان این مطلب این است که در دنیای برنامه نویسی زبان های متفاوتی وجود دارند که ما براساس اینکه این زبان در طرف سرور کارایی دارد یا طرف کاربر، به آنها سمت کاربر و یا سمت سرور می گوییم. نمونه آن را بارها دیده اید؛ مثلا وقتی مرورگر خود را باز می کنید مرورگر شما پیامی را ظاهر می کند که از طرف برنامه مرورگر نصب شده بروی سیستم شماست. این گونه کارها فقط در سمت کاربر انجام می گیرد و نیازی نیست که سرور را مشغول این کارها کنیم. از طرفی دیگر کارهایی مانند گرفتن داده ها و نمایش و تعامل با کاربر، کارهایی هستند که در سمت سرور انجام می شوند.

نکته مهم این است که زبان های سمت کاربر مانند HTML و JavaScript، وقتی در داخل رایانه کاربر فراخوانده شوند بدون نیاز سرور عملیاتی که در آنها نوشته شده را پیاده می کنند. اما زبان های سمت سرور باید در سرور نوشته و گذاشته شوند تا قابل اجرا باشند.

به طور خلاصه باید گفت که برای استفاده از زبان های سمت سرور نیاز به سرور و یا فراهم کردن بستر مجازی سرور در کامپیوتر خود داریم. مثلا اگر بخواهیم در رایانه های خانگی از زبان های سمت سرور استفاده کنیم باید بستر سرور را فراهم کنیم. این کار با بسته هایی مانند Xampp ، Easy PHP یا WampServer فراهم و به سادگی قابل پیاده سازی است.

این برنامه ها ، نرم افزار هایی هستند که بستر سرور را برای شما آماده کرده و به شما اجازه می دهد که مانند یک سرور از رایانه خود استفاده کنید و به نوشتن سیستم های مختلف با زبان های سمت سرور مانند php بپردازید.