شما اینجا هستید

بدون captcha هرگز !!!

با تقدیم سلامی گرم و دلچسب (:
براتون پیش اومده که روی یک سایت دروپالی کپچا (captcha) استفاده کرده باشید و بعد از یک بار اشتباه زدن و رفرش شدن صفحه شاهد عدم حضور با صلابت کپچا در صفحه جدید شده باشید ؟
مثلا در این عکس که می بینید کپچا هست :
captcha exist
ولی بعد از یک بار تلاش نافرجام دیگه کپچا نیست :
captcha does not exist
می دونید علتش چیه ؟
بار اول که اطلاعات حساب کاربری را وارد سیستم کردم نام کاربری یا رمزعبور را اشتباه زدم ولی کپچا را درست وارد کردم و این درست وارد کردن باعث شد تا برای دفعات بعدی دیگه از من سوال کپچایی نپرسه و فرض را بر این می گذارد که من یک انسان هستم که سوال اولی را درست جواب دادم و نیازی نیست که مجددا پاسخ دهم.
حال ممکن است این سوال در ذهنتون نقش بسته باشه که اشکالش چیه ؟
خوب اگه یکی بخواهد یک اسکریپت یا برنامه بنویسه و نام کاربری و رمزعبور شما را پیدا کند باید بتواند جواب کپچا را بدهد ولی چون انسان نیست و نمی تواند بخواند پس نمی تواند جواب دهد.
حالا نکته اش اینجاست که اگر برنامه نویس مورد نظر خودش بار اول جواب کپچا را درست بدهد و بعد برنامه مخرب خود را بر روی سایت شما اجرا کند آنوقت دیگر خیلی خوب نیست !
جواب این مشکل هم در تنظیمات قسمت کپچا هست که یک گزینه تحت عنوان Persistence وجود دارد که اگر

  • روی مورد اول بگذاریدش همیشه سوال می پرسد.
  • مورد دوم هم حالت پیش فرض هست که اگر یک بار جواب درست به یک کپچا در سایت داده شد دیگر سوال نمی پرسد. البته تا وقتی session وجود دارد .
  • مورد سوم هم اگر برای یک مورد خاص جواب درست داده شد برای همان موردهای خاص سوال نمی پرسد ولی برای سایر موارد بازهم سوال می پرسد. مثلا اگر برای ورود به سایت جواب درست دادید حله ولی برای کامنت گذاشتن دوباره سوال می پرسه.
  • مورد چهارم هم اگر یکبار جواب سوال را درست دادی دیگه کلا سوال نمیپرسه.

captcha exist
شاید هم با خودتون بگید که خیلی ضروری نیست که این چیزا را بدونیم ولی به نظرم ...
لازمه که بدونید ولی شاید لازم نباشه که ازش استفاده بفرمایید.دونستنش بی ضرر نیست !