شما اینجا هستید

ویژگی‌های یک صندلی مناسب کودک در خودرو

1 post / 0 جدید

وضعیت: آفلاین
  • تعداد ارسال: ۶
  • تاریخ عضویت: ۲۰۲۰/۱۰/۰۳
  • آخرین حضور: ۲۰۲۰/۱۰/۰۷
  • سمت: کاربر عضو
  • موقعیت: نامشخص

کودکان، آسیب‌پذیر‌ترین سرنشینان خودرو هستند و تضمین سلامتی و امنیت آن‌ها در خودرو، از بزرگ‌ترین دغدغه‌های بزرگسالان است. رعایت اصول ایمنی می‌تواند تا حد زیادی از خطراتی ‌که کودکان را هنگام تصادف تهدید می‌کند، جلوگیری کند. صندلی کودک خودرو می‌تواند امنیت کودکان را هنگام رانندگی تامین کرده و از بسیاری از آسیب‌های جدی در تصادفات جلوگیری کند. اهمیت این موضوع، به اندازه‌ای است که بخشی از تست‌های موسسه نیوکپ (همان‌طور که در مقاله معرفی این موسسه به آن اشاره کردیم) بر اساس محل قرار‌گیری صندلی کودک و بررسی میزان آسیب‌های وارده به آن‌ صورت می‌گیرد.
متاسفانه هر‌‌ساله کودکان بسیاری در سراسر دنیا قربانی سهل‌انگاری‌ والدین یا اطرافیان خود در ارتباط با مسائل ایمنی هنگام رانندگی می‌شوند. کودکان در تصادفات یا اتفاقات پیش‌بینی‌نشده رانندگی، مانند ترمز‌های ناگهانی، آسیب می‌بینند یا حتی جان خود را از دست می‌دهند. عده زیادی به اشتباه گمان می‌کنند با در‌آغوش گرفتن کودک حین حرکت خودرو، می‌توانند از کودک محافظت کنند؛ در‌صورتی که چنین تصوری کاملاً اشتباه است و در‌صورت بروز حادثه، آسیب زیادی متوجه کودک می‌شود.
عامل اصلی آسیب‌دیدگی کودکان در حوادث رانندگی، عدم استفاده صحیح از کمربند ایمنی و نبود صندلی متناسب با جثه و سن آن‌ها است. لازم به یادآوری است که نشستن کودکان در صندلی عقب نیز به‌تنهایی برای حفاظت از آنان کافی نیست و در تصادفات، کودکان به‌علت وزن کمتر، هفت‌برابر بیشتر در معرض خطر پرت شدن به جلو قرار دارند.
صندلی خودرو کودک به همین دلیل طراحی شده است. طبق آمار، یک صندلی کودک مناسب خودرو هنگام بروز حوادث، تا %78 خطر آسیب‌های شدید را کاهش می‌دهد. امروزه در اکثر کشور‌های پیشرفته، استفاده از صندلی کودک خودرو ضرورت دارد.

مهمترین ویژگی های یک صندلی کودک مناسب عبارتند از:

کمربند ایمنی یا Isofix
صندلی کودک خودرو قابلیت نصب با کمربند خودرو یا ایزوفیکس را دارد و حتی در بعضی مدل‌ها، هر دو مورد در‌دسترس است. گرچه هر دو مدل نصب، چه با کمربند خودرو و چه با ایزوفیکس بی‌خطر است، اما ایزوفیکس به‌علت وجود قلاب‌هایی با استاندارد جهانی، خطر تعبیه نادرست صندلی را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

محافظت از سر
صندلی کودک خودرو باید دارای پشتی مناسب و لبه‌های کناری محافظ برای تامین امنیت سر و گردن کودکان به‌خصوص هنگام خواب باشد.

تنظیم آسان به همراه بند‌های مهار
یک صندلی مناسب، قابلیت تنظیم بر اساس قد کودک را دارد. وجود بند‌های مهار مناسب و ایمن، به‌خصوص برای کودکان نوپا، بسیار ضروری است.

منبع

نسخه مرتبط: