شما اینجا هستید

قبض‌های خلافی خودرو به چند صورت وجود دارند؟

1 post / 0 جدید

وضعیت: آفلاین
  • تعداد ارسال: ۶
  • تاریخ عضویت: ۲۰۲۰/۱۰/۰۳
  • آخرین حضور: ۲۰۲۰/۱۰/۰۷
  • سمت: کاربر عضو
  • موقعیت: نامشخص

با گسترش فناوری، پلیس نیز از قافله عقب نمانده و از آن برای به دام انداختن رانندگان متخلف استفاده کرده است. بنابراین دیگر امروزه تنها پلیس‌ها نیستند که به طور فیزیکی متخلفان را جریمه کنند، بلکه بیشتر جریمه‌ها از طریق دوربین‌های ثبت تخلف صادر می‌شوند. به همین دلیل شاید در بسیاری از موارد شما حتی متوجه نشوید که قبض جریمه برایتان صادر شده است. به همین دلیل حتی محتاط‌ترین رانندگان نیز دارای قبض خلافی خودرو هستند.

خلافی خودرو که بر روی پلاک صادر می‌شود، همواره از سوی پلیس راهور به رسمیت شناخته‌شده و باید پرداخت شود. اما ممکن است که شما نسبت به یک تخلف ثبت‌شده معترض باشید و به عقیده شما در ثبت آن تخلف اشتباهی صورت گرفته باشد. در اینجا است که باید راهی پیدا کنید تا بتوانید این تخلف را از خلافی خود پاک کرده و مجبور به پرداخت آن نباشید. در این مقاله می‌خواهیم همه آن چیزی را که باید درباره شکایت به خلافی خودرو بدانید، به شما ارائه کنیم.

قبض‌های جریمه به چهار صورت صادر می‌شوند:

1. در صورتی که راننده برای ارائه مدارک در محل حضور نداشته باشد و افسر راهنمایی و رانندگی تخلف را تشخیص دهد، مشخصات خودرو و مبلغ جریمه بر روی قبض خلافی خودرو نوشته شده و به بدنه خودرو چسبانده می‌شود. این نوع از قبض خلافی را قبض الصاقی می‌نامند. این نوع از خلافی خودرو تنها در صورتی قابل‌اعتراض است که مستندات بسیار قانع‌کننده‌ای از سوی راننده ارائه شود. زیرا در این حالت وقوع تخلف کاملا بر مامور راهنمایی و رانندگی محرز شده است.

2. در حالت دوم پلیس خودرو را متوقف کرده و راننده مدارک خود را به او نشان می‌دهد. در این حالت پلیس پس از تفهیم تخلف به راننده قبض جریمه را صادر کرده و درنتیجه احتمال موفقیت شکایت به خلافی خودرو در قبض تسلیمی نزدیک به صفر است.

3. در حالت سوم اگر راننده به دستور ایست توجه نکند، پلیس یک قبض دو برگی برای بی‌توجهی به فرمان ایست و خلافی خودرو صادر می‌کند. در حالت قبض دو برگی امکان موفقیت شکایت به خلافی خودرو بیشتر است.

4. قبض‌های خلافی دوربین نیز یا توسط دوربین‌های هوشمند به صورت اتوماتیک صادر می‌شوند، یا توسط دوربین‌هایی که یک پلیس به عنوان اپراتور در پشت آن‌ها مشغول به کار است. هرچند احتمال خطا در ثبت تخلف با دوربین بسیار کم است اما ممکن است شما بتوانید بی‌اساس بودن تخلف را به پلیس راهور ثابت کنید.
ادامه مقاله را در لینک زیر بخوانید:
delbaraneh.com/inquiry-minor-vehicle-violations/

نسخه مرتبط: