شما اینجا هستید

برگشت خوردن کارت خودرو به چه معناست؟

1 post / 0 جدید

وضعیت: آفلاین
  • تعداد ارسال: ۶
  • تاریخ عضویت: ۲۰۲۰/۱۰/۰۳
  • آخرین حضور: ۲۰۲۰/۱۰/۰۷
  • سمت: کاربر عضو
  • موقعیت: نامشخص

حتما در ثبت آدرس و اطلاعات خود بسیار دقت کنید تا بسته پستی بدون دردسر به‌دست شما برسد، اما درصورتی‌که کارت خودرو به هر دلیلی به‌دست مالک آن نرسد چه خواهد شد؟ در این حالت کارت ماشین برگشت می‌خورد و کارت شما اصطلاحا برگشتی می‌شود. اگر آدرس‌ پستی شما دقیق نباشد یا زمانی‌‌که مامور پست به آدرس شما مراجعه می‌کند، شخصی در محل حضور نداشته باشد؛ پستچی موظف است 3 مرتبه مرسوله را به‌همان آدرس ببرد، اگر بعد از سه بار ارسال، باز هم بسته برگشت بخورد، کارت ماشین تا 3 ماه در اداره‌پست نگهداری خواهد شد. در این مدت شما باید فقط با مراجعه حضوری به باجه‌های معطلعه‌ اداره‌پست نسبت به دریافت کارت خودرو خود اقدام کنید.
اگر در این مدت سه ماهه کارت خود را دریافت نکرده باشید، دیگر اداره پست پاسخگوی شما نخواهد بود و مجبور هستید تا از طریق ناجا پیگیری کنید. برای این‌کار باید به یکی از ادارات پلیس+10 مراجعه کرده و از وضعیت کارت ماشین خود مطلع شوید.
بنابر گفته‌های معاون فني مهندسي و خدمات ترافيك پليس راهور ناجا، اگر از زمان صدور سند کمتر از 6 ماه گذشته باشد، مجدد چاپ شده و توسط پست به آدرس مربوطه ارسال می‌شود، اما چنانچه این زمان بیشتر از 6 ماه باشد، باید مالک یا نماینده قانونی او به یکی از مراکز تعویض پلاک مراجعه کند(در گذشته این کار از طریق مراجعه به شهرک آزمایش انجام می‌شد). در زمان مراجعه به این مراکز، مالک باید وسیله نقلیه و مدارک مالکیت و احراز آدرس خود را به‌همراه داشته باشد.

شما برای احراز محل سکونت یا فعالیت خود می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید و با ارائه آن‌ها نسبت‌به دریافت پلاک، سند و کارت خودروی خود اقدام کنید:

اگر مالک خودرو صاحب منزل مسکونی است، می‌تواند با ارائه سند مالكيت خود همراه با یکی از قبوض آب، برق یا گاز به تاریخ روز نسبت به احراز آدرس اقدام کند.
اگر مالک خودرو مستاجر است، با ارائه سند اجاره‌نامه(سند با كد رهگيری و هولوگرام ) منزل مسكونی به نام خود همراه با یکی از قبوض آب، برق یا گاز به تاریخ روز نسبت به احراز آدرس اقدام کند.
اگر مالک خودرو دارای جواز کسب معتبر است، می‌تواند با ارائه اصل جواز كسب به‌همراه یکی از قبوض آب، برق یا گاز به تاریخ روز نسبت به احراز آدرس اقدام کند.
ارائه گواهي اشتغال به‌تحصيل فرزندان مالک ماشین با ذكر آدرس محل سكونت والدين كه آموزش‌وپرورش منطقه آن را تائيد کرده‌است.
اگر مالک خودرو کارمند نیروهای مسلح یا کارمند دولت است، می‌تواند از محل خدمت خود معرفی‌نامه معتبر همراه با آدرس دقیق محل سکونت خود را برای ارائه تهیه کند.
اگر مالک خودرو در منزل والدين ساکن است، می‌تواند با ارائه سند(ملكی، استيجاری) به‌نام پدر يا مادر همراه با یکی از قبوض آب، برق یا گاز به تاریخ روز نسبت به احراز آدرس اقدام کند.
اگر مالک خودرو در منزلی ساکن باشد که به نام همسر او است، می‎تواند با ارائه سند واحد مسكونی به نام همسر خود همراه با یکی از قبوض آب، برق یا گاز معتبر به تاریخ روز نسبت به احراز آدرس اقدام کند.
اگر هیچ‌یک از مدارک فوق قابل ارائه نبود، مالک می‌تواند بر اساس محل صدور شناسنامه خود همراه با یکی از قبوض آب، برق یا گاز به تاریخ روز نسبت به احراز آدرس اقدام کند.
علاوه‌بر تمامی راه‌های ذکر شده، مالک می‌تواند با دفترچه تامین اجتماعی معتبر مربوط به شهرستان محل اخذ کد پلاک همراه با یکی از قبوض آب، برق یا گاز به تاریخ روز نسبت به احراز آدرس اقدام کند.
اگر خریدار خودرو ساکن یکی از شهرها و روستاهای مرزی است که در زمان جنگ به شهرهای دیگر منتقل شده‌ و با محل تولد آن‌ها مغایر است؛ می‌تواند با تایید شورای محل/روستای مربوطه نسبت به احراز آدرس اقدام کند.
اگر خریدار خودرو ساکن یکی از منازل اوقافی و روستایی است با تایید شورای محل/روستا و همچنین با نامه رسمی از ادارات عشایر و امور روستایی سازمان جهاد کشاورزی برای عشایر، می‌تواند نسبت به احراز آدرس اقدام کند.
برای سازمان‌ها، كارخانجات و شركت‌ها نیز بر طبق مندرجات اساس‌نامه و بريده روزنامه رسمي(باید حداكثر دو سال از تاريخ ثبت در روزنامه سپری شده باشد) می‌توان نسبت به احراز آدرس اقدام کرد.

علاوه‌بر تمامی مطالب گفته شده، تغییر آدرس محل سکونت نیز مشکل دیگری است که شاید برای شما پیش آمده باشد. سالانه بسیاری از آدرس‌های محل سکونت یا فعالیت مردم به‌دلیل جابجایی تغییر می‌کند. در این مواقع این سوال پیش می‌آید که آدرس جدید را باید کجا و از چه طریقی اعلام کرد؟ یا حتی کسانی‌که هنگام ثبت اطلاعات خود اشتباه کرده‌اند دنبال راهی برای اصلاح آن هستند. برای این عزیزان باید بگوییم که جای نگرانی نیست؛ چراکه در سایت پلیس راهور گزینه‌ای برای اصلاح و ویرایش اطلاعات شما وجود دارد. شما می‌توانید با مراجعه به این سایت تمامی اطلاعات خود ازجمله آدرس و کدپستی را اصلاح کنید(توجه داشته‌باشید که هنگام ورود به سایت پلیس راهور از فیلترشکن استفاده نکنید).

منبع مطلب

نسخه مرتبط: