رفتن به محتوای اصلی
ثبت شده توسط translate در ش., 01/03/2015 - 13:14

مقدمه
شاید شما قبلا از دروپال استفاده کرده باشید اما اطلاعات خاصی درمورد آن نداشته باشید. دروپال هم یکی از CMS هایی است که برای طراحی و مدیریت وب سایت های جهان طراحی شده است؛ وب سایت هایی که روز به روز بر تعداد آنها افزوده می شود. شاید یکی از دلایل اصلی استقبال کاربران از دروپال، متن باز بودن آن است؟ یعنی دیگر خبری از پرداخت سالانه حق عضویت نیست. دلیل دوم سادگی استفاده از ویژگی های متنوع و پیچیده وب سایت های مختلف است. در ضمن امکانات منحصر به فرد امنیتی دروپال به مدیر سایت امکان می دهد به راحتی از نظرات و کمک های کاربران استفاده کند بدون اینکه امنیت سایت به خطر بیفتد.

این کتاب برای چه کسانی نوشته شده است؟
اگر قصد طراحی یک سایت جامع و داینامیک را دارید در حالی که با زبان برنامه نویسی آشنا نمی باشید و اگر قصد دارید از دروپال استفاده کنید با استفاده از این کتاب می توانید به پروژه خود سرعت ببخشید و نظرات و تئوری های خود را به راحتی به مرحله اجرا درآورید. همچنین اگر از کابران دروپال هستید، می توانید دیدگاه روشن تری به ویژگی های آن داشته باشید. دروپال در چندسال گذشته تغییرات زیادی داشته است: به عنوان مثال در دروپال 5و6و7 دیگر مثل دروپال 4 مجبور نیستید در هرعملیاتی از زبان PHP استفاده کنید.

نسخه های دروپال
درهنگام نشر این متن دروپال 7 در حال سرویس دهی می باشد و دروپال 8 در مراحل آخر طراحی و انتشار قرار دارد. معمولا وقتی نسخه ای جدید از دروپال منتشر می شود، کاربران دروپالی به سرعت به نسخه جدید کوچ می کنند. در این میان هرچند محتوای سایت بی کم وکاست منتقل شود، اما تغییر و تحول ویژگی های ظاهری سایت اجتناب ناپذیر است. به علاوه قالب ها و ماژول های مورد استفاده کاربران نیز تغییر می کنند. با توجه به اینکه در حال حاضر کاربران دروپال از نسخه 6 و 7 استفاده می کنند، در برخی قسمت های این کتاب با دو نوع روشURL نویسی و عملیات کدنویسی مواجه هستید تا کاربران دروپال 6 و 7 بتوانند به راحتی از بخش های مختلف کتاب استفاده کنند. ویژگی های جدید و به روزرسانی نسخه جدید دروپال در سایت موجود می باشد.