رفتن به محتوای اصلی
ثبت شده توسط translate در ی., 01/11/2015 - 10:11

هسته دروپال یک لایه ظاهری پایگاه داده در اختیار دارد تا بتواند از MySQL و PostgreSQL و انواع پایگاه داده استفاده کند.
بسته های هاستینگ اشتراکی غالبا تعداد پایگاه های داده ای که می توانید در اختیار داشته باشید را محدود می کند. به علاوه برخی سرویس های هاستینگ که از طریق اسکریپت امکان نصب اتوماتیک دروپال و آماده کردن پایگاه داده را برای کاربر فراهم می کنند، ممکن است از دسترسی شما به برخی ویژگی ها چون بهینه سازی و صادرکردن داده جلوگیری کنند. البته این در صورتی است که شما مجبور باشید همه داده های خود را استخراج کنید (وقتی می خواهید به یک هاست دیگر کوچ کنید). اگر شما از اسکریپت هاست برای آماده کردن پایگاه داده استفاده می کنید، باید در ابتدا اطمینان حاصل کنید به تمام ویژگی های موردنیاز خود دسترسی داشته باشید. البته برای این کار باید به سرویس هاستینگ خود مراجعه کنید.
شما برای دسترسی دروپال به پایگاه داده به این مجوزها نیاز دارید: SELECT, ALTER, INDEX, DROP, CREATE, DELETE, UPDATE, INSERT.
ماژول های موردنظر شما ممکن است به مجوزهای CREATE TEMPORARY LOCK TABLES, TABLES نیز نیاز داشته باشید. به هرحال شما باید بتوانید یک پایگاه داده جدید بسازید حالا چه با استفاده از دستور CREATE DATABASE یا با استفاده از اسکریپت هاست که این دستور را اجرا کند.

انتخاب یک نسخه از دروپال
این ساده ترین بخش کار است. البته باید‌ دقت کنید اگر از قبل می دانید به چه ماژول هایی نیاز خواهید داشت، نسخه ای را انتخاب کنید که دسترسی به آنها را برای شما ممکن سازد. قرارداد شماره گذاری بر نسخه های دروپال برپایه‌ دو رقم تعرف می شود: رقم اول شماره نسخه و رقم بعدی شماره انتشار آن نسخه. به عنوان مثال نسخه 6,19‌ دروپال، نوزدهمین انتشار نسخه‌ دروپال ۶ است. البته ممکن است در ادامه پسوند _dev نیز به کار رفته باشد که به معنای پروژه ناتمام است. در آدرس drupal.org/project/drupal می توانید لیست نسخه های مختلف دروپال را مشاهده کنید.
برای شماره گذاری ماژول ها هم از همین قرار داد استفاده می شود. به عنوان مثال ماژول x-3.0-rcl.6 به معنای ماژولی است که برای دروپال 6 طراحی شده؛ X به این معناست که این ماژول مخصوص نسخه خاصی از دروپال 6 نیست؛ بعد از علامت تیره می توانید شماره ماژول را مشاهده کنید. و درنهایت rcl– به این معناست که این نسخه آماده انتشار است (گزینه های دیگر علامت ها آلفا و بتاست).

کسب آمادگی
حالا شما می توانید به نصب دروپال بپردازید. پس در ابتدا تنظیمات هاستینگ خود را دوبار چک کنید، یک صفحه ساده HTML بسازید و آن را در سرور آپلود کنید. سپس تست کنید که آیا می توانید با استفاده از مرورگر خود به این صفحه دسترسی پیدا کنید یا نه. سپس دسترسی به پایگاه داده هاست را تست کنید. یک پایگاه داده جدید بسازید و با استفاده از phpMyAdmin و MySQL Administration یا MySQL Query Browser یک جدول در آن بسازید. پس از تست کردن، می توانید این پایگاه داده را حذف کنید. اگر به طور معمول از PHP استفاده نمی کنید، یک برنامه تک خطی PHP بسازید تا بتوانید تنظیمات PHP سرور خود را با این کد چک کنید:
Phpinfo();
سپس آن را ذخیره کرده در ریشه سرور وب خود قرار دهید و پس از ساختن صفحه تستی در سایت، با استفاده از مرورگر خود به راه اندازی آن بپردازید؟ برای این کار باید این آدرس را تایپ کنید: www.myservername.com/phpinfo.php سپس می توانید تنظیمات PHP سرور خود را مشاهده کنید.
اگر نتوانستید یک پایگاه داده و یک جدول بسازید و یا نتوانستید به ساختن و راه اندازی برنامه PHP بپردازید، نمی توانید دروپال را نصب کرده و راه اندازی کنید. معمولا در هاستینگ های اشتراکی کمک های ویژه ای برای این مراحل در نظر گرفته شده که به راحتی می توانید از آنها استفاده کنید.

تعیین یک دایرکتوری دروپالی
حالا باید یک دایرکتوری برای فایل های دروپالی خود تعیین کنید. این محل ممکن است ریشه وب سایت شما باشد یا یک پوشه زیرین که شما برای دروپال خود ساخته اید. اگر می خواهید فایل های دروپالی خود را در پوشه های خود نگاه دارید، می توانید یک فایلPHP در ریشه اکانت خود طراحی کنید تا به پوشه خود منتقل کنید. البته اگر از هاستینگ اشتراکی استفاده می کنید، یک فایلindex.php در اختیار دارید که می توانید آن را به پوشه زیرین خود منتقل کنید. در غیر این صورت می توانید از این کد استفاده کنید:
<?php
header("location: http://wwww.mysite.com/mysubolder");
exit();
?>

اگر برای تست نصب دروپال از یک شبکه محلی(local host) استفاده می کنید، کار شما به پایان رسیده است. اگر از یک سرور جدا استفاده می کنید، ممکن است بخواهید یک کپی از سایت دروپالی خود را روی کامپیوتر شخصی خود نگه داری کنید که در این صورت از آن دایرکتوری یک پشتیبان بگیرید.

استفاده از عناوین مسیر نسبی
در پوشه دروپال شما عناوین فایل ها و پوشه های زیرین یکسان هستند. حالا چه از یک شبکه محلی در کامپیوتر شخصی خود استفاده کنید یا از یک IP Address . یا اسم یک دامین. در متن کتاب به جای آنکه به تکرار این عناوین بپردازیم، از عناوین مسیر نسبی برای فایل ها و پوشه های شما استفاده خواهیم کرد که با یک نقطه آغاز می شوند.